Jakie są typowe potrawy wigilijne w Wielkiej Brytanii?

Dzień, poprzedzający Boże Narodzenie, traktowany jest w polskiej obyczajowości i tradycji jako święto. Wigilię obchodzi się ponadto na Litwie, Słowacji oraz w Czechach. W przypadku Wielkiej Brytanii dzień, poprzedzający Boże Narodzenie, nie jest uznawany za święto. 25 grudnia Anglicy spożywają natomiast rodzinny obiad i obdarowują się prezentami. Warto wiedzieć, jakie potrawy są przez nich spożywane w tym dniu.

Indyk

Na wielu stronach online znaleźć można przepisy na świąteczne dania przygotowywane przez Anglików. Do XVI wieku tradycyjną potrawę serwowaną 25 grudnia stanowiła głowa dzika z dodatkiem musztardy. Przyjmuje się, że pierwszego, pieczonego indyka zjadł król Henryk VIII. Obecnie przed świętami sprzedawanych jest około kilkunastu milionów ptaków, należących do rodziny kurowatych. Każdy indyk waży co najmniej 5 kilogramów. Świąteczny drób nadziewa się zmielonymi kasztanami, pieczonymi ziemniakami, brukselką oraz pietruszką. W celu uzyskania wyjątkowego aromatu dodawana jest ponadto skórka pomarańczy. W naczyniu, w którym znajduje się drób, układa się także małe kiełbaski owinięte boczkiem. Alternatywną opcją dla pieczonego indyka jest wołowina lub kaczka. Wegetarianie spożywają natomiast danie na bazie orzechów brazylijskich i nerkowców. Do potraw mięsnych dodaje się różnego rodzaju sosy, pieczone ziemniaki, żurawinę oraz brukselkę.

Christmas pudding

Ten świąteczny, angielski deser oferuje wiele warszawskich i krakowskich restauracji, specjalizujących się w kuchni brytyjskiej. Można go również przygotować samodzielnie i urozmaicić świąteczną, wigilijną kolację. Christmas pudding bazuje na łoju oraz suszonych owocach. Do ciasta dodaje się także brązowy cukier, rodzynki, skórkę wybranego cytrusa, jajka, bułkę tartą, alkohol, ziele angielskie, cynamon i gałkę muszkatołową. Pudding gotowany jest przez wiele godzin, a następnie poddaje się go procesowi dojrzewania, który może trwać nawet dwanaście miesięcy.

Tradycyjne, angielskie potrawy świąteczne wyróżniają się bogactwem aromatycznych składników. Warto zatem przygotować wybrane danie, by wprowadzić do swojego domu odrobinę brytyjskiego, bożonarodzeniowego klimatu. Jeśli chcesz poznać więcej tradycji związanych ze świętami, zapisz się na lekcje angielskiego online. Lekcje prowadzone w kilku polskich miastach np. angielski w Warszawie lub Krakowie.