Jak wykonać audyt SEO?

W dzisiejszych czasach Internet może dać ci odpowiedź na absolutnie każde pytanie i to niezależnie od tego, czego będzie ono dotyczyć. Nie mając żadnego doświadczenia w pozycjonowaniu stron internetowych, jesteś w stanie – oczywiście z pomocą odpowiednich poradników – wykonać skuteczny i w zupełności wystarczający, a wręcz bardzo profesjonalny audyt SEO. Nie będzie to łatwe, ale jeśli póki co nie stać cię na żadną współpracę z agencjami marketingowymi, powinieneś pójść właśnie tą drogą. Skoro samodzielne pozycjonowanie jest realne, samodzielne wykonywanie audytów też jest jak najbardziej możliwe.

Najpierw sprawdź pozycję swojej wyszukiwarki


Zobacz po prostu, na czym stoisz i od jakiego punktu zaczynasz. Audyt powinien rozpocząć się właśnie od oceny widoczności strony internetowej w wyszukiwarce. Pamiętaj przy tym, że Google nie są wcale jedyną wyszukiwarką, z jakiej korzystają Internauci. Musisz więc ocenić widoczność strony w różnych miejscach, najlepiej używając do tego celu specjalnych programów. Sprawdź też, czy przypadkiem na twoją witrynę nie zostały nałożone jakieś kary, przez które w ogóle nie byłaby ona wyświetlana w wyszukiwarkach. Niestety takie „bany” zdarzają się dosyć często. Jeżeli twoja strona rzeczywiście nie jest odbierana przez wyszukiwarki, a tym samym nie może być znajdywana przez Internautów, najlepiej będzie ją zamknąć i od razu zdecydować się na utworzenie nowej witryny.

Oceń opisy tekstów


Nie bez powodu prawie każda agencja marketingowa zatrudnia nie tylko specjalistów od samego pozycjonowania, ale także i doświadczonych copywriterów. Treści potrafią zrobić olbrzymią robotę. Te wartościowe automatycznie podnoszą wartość całej twojej strony, choć musisz wiedzieć, że ważnym dla pozycjonowania tekstem nie jest wyłącznie ten występujący w samych artykułach. Liczą się również opisy tych artykułów, nazywane w języku branżowym meta opisami. To właśnie one mają sprawić, by klient chciał wejść właśnie na twoją stronę, a odrzucił tym samym inne wyświetlające mu się witryny. Dobry meta opis ma w pewnym sensie sprzedawać. Musi zachęcić odbiorcę do kliknięcia i zajrzenia do tekstu. Warto także od razu uwzględnić w nim przynajmniej ze dwa słowa kluczowe, które później pojawią się też w treści artykułu.

Zwracaj uwagę na błędy


Błędy 404 są absolutnie niedopuszczalne. Nie możesz pozwolić na to, by jakikolwiek Internauta spotkał się z nimi w trakcie przeglądania twojej strony internetowej. A tak się czasem zdarza, gdy np. jakaś podstrona zostanie usunięta, a zapomni się o zlikwidowaniu kierujących do niej linków wewnętrznych. Uważaj na takie sytuacje i staraj się im zapobiegać albo na bieżąco je zwalczaj. Jeżeli pod wybranym adresem Internauta nie znajdzie interesującej go strony, bardzo szybko uda się do konkurencji, czyli do twoich rywali, a tego na pewno byś nie chciał. Usuwanie błędów 404 korzystnie wpływa też na samo pozycjonowanie stron internetowych. A jak dokładnie zająć się tą częścią audytu? Otóż umożliwią ci to specjalistyczne narzędzia, które w pewnym sensie same zajmują się tego rodzaju błędami i potrafią je skutecznie usuwać.

Zadbaj o adresy URL


To też taka zupełna podstawa, którą bez większych problemów zajmiesz się zupełnie sam. Przeznacz więc sobie jeden dzień na sprawdzenie wszystkich posiadanych adresów URL. Gdy tylko dostrzeżesz, że któryś z nich jest zbyt długi albo niedopasowany do treści tekstu, od razu go zmień. Adresy URL powinny być przejrzyste. Muszą być łatwe w odbiorze zarówno dla Internautów, jak i dla samych internetowych wyszukiwarek. Powinieneś o nich myśleć już podczas ich tworzenia, ale jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś, teraz jest dobry moment na to, by nadrobić zaległości.

Podsumowanie


Teraz możesz już śmiało powiedzieć, że wiesz już – przynajmniej mniej więcej – z czego powinien składać się wartościowy i profesjonalny audyt SEO. Raz jeszcze zastanów się jednak nad tym, czy opłaca ci się przeprowadzać go samodzielnie. W końcu chętnie zrobiłaby to za ciebie każda agencja marketingowa.

Więcej o tym, czym jest audyt SEO przeczytasz w artykule: https://www.whitepress.pl/baza-wiedzy/217/audyt-seo-optymalizacja-strony-od-a-do-z

Dodaj komentarz